Magyar Idők, 2015. október 1. - A demográfiai krízis nem csak tagállami probléma
Noha a családpolitika és a gyermekvállalás erősítésének támogatása alapvetően tagállami hatáskörbe tartozik, megfelelő Európai Uniós szintű intézkedésekre is szükség van, hiszen azok mindegyike hatással van a családok életére – hangzott el azon a családok jövőjéről szóló konferencián, amelyet szerdán tartottak az Európai Parlament (EP) brüsszeli épületében Fidesz-KDNP-s EP-képviselők, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE), valamint a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ) szervezésében.
A konferencia előkészítői úgy vélik, Európa államainak többségére manapság jellemző a demográfiai tél. Ugyanakkor egy jó családpolitika kézenfekvő megoldása lehet az egyes tagállamokban demográfiai kihívásaira. A jó példákat szem előtt tartva pedig a tagállamoknak célszerű lenne konzultálniuk.
Novák Katalin, család – és ifjúságügyért felelős államtitkár felszólalásában azt hangsúlyozta: Magyarország családbarát ország, a családközpontú megközelítésre pedig mind Magyarországon, mind szerte Európában szükség van. – A családpolitika tagállami hatáskör, az európai politikákban is mind jobban megjelenik az egyénközpontú gondolkodás, de a társadalmak erősítéséről, a közösségekről való gondolkodásról kevés szó esik. Amikor európai politikákról van szó, akkor is ezt a családközpontú, közösségközpontú gondolkodást érdemes lenne az EU tagállamaiban és az uniós grémiumokban is szem előtt tartani -mutatott rá az államtitkár, szerint fontos Brüsszelben is megmutatni, hogy Magyarország kormányzása ezt a szemléletet követi, és van egy erős civil társadalom, amely szintén fontosnak tartja ezeket az értékeket. A magyar családpolitikáról úgy vélekedett, az megadja a szabad választás lehetőségét, és megteremti a boldogulás feltételeit. Az elmúlt évek intézkedései közül a családi adózás szerepét emelte ki, melynek révén 2019-ig 300 milliárd forint marad a gyermeket nevelő családoknál.
– Magyarország népessége 34 éve csökken, s ha ez ilyen ütemben folytatódik, akkor 2060-ra 7,2 millióra mérséklődik az ország lakossága. Ráadásul nem mi vagyunk az utolsó helyen, így ez a demográfiai válság nem magyar sajátosság, európai probléma is – hívta fel a figyelmet. Az államtitkár kiemelte: a termékenységi ráta 1,2 körüli volt az elmúlt évtizedekben. Köszönhetően annak, hogy a kormány 2010-es hatalomra kerülése után már első lépésként is a családok boldogulását helyezte előtérbe, ez a mutató 1,4-re emelkedett. – Ez még nem ideális, de látható jelei vannak annak, hogy kiszámítható támogatás mellett a családok könnyebben vállalnak több gyermeket. – A kormány célja az, hogy tisztességes munkából meg lehessen élni, amelyhez mindenek előtt öt dolog szükséges. Első a munkahely biztosítása. Továbbá az államnak legalább részben át kell vállalnia a gyermeknevelés terheit. Emellett hosszú távú, rugalmas, kiszámítható és átfogó családpolitikára van szükség, megfelelő jogszabályi környezetet, támogató közeget kell teremteni. Ezen túlmenően pedig családbarát gondolkodás szükséges – sorolta.
Magyar Hírlap, 2015. október 5. - Értékvédők az Európai Parlamentben
Nincs elegendő erőforrás Brüsszelben a tagállami családpolitikai rendszerek jó gyakorlatainak összesítésére és megosztására.
Magyarország családbarát ország – közölte Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár Brüsszelben azon a családpolitikai konferencián, amelyet egyedülálló módon elsőként tartottak meg az Európai Parlamentben. Az eseményen több hazai és határon túli magyar közösség képviseltette magát, akik bíznak abban, hogy a mostani esemény példaértékkel bír majd.
A családok jövője – a jövő családjai címmel elsőként tartottak családpolitikai konferenciát szerdán az Európai Parlamentben. Az eseményt a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ) és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete közösen szervezte meg Pelczné Gáll Ildikó, az Európai Parlament alelnöke, illetve Hölvényi György EP-képviselő közreműködésével. A konferencia unikális, hiszen – ahogy az EP-képviselők is megfogalmazták – az unióban nincs kellő figyelem, támogatás és erőforrás a tagállami családpolitikai rendszerek jó gyakorlatainak összesítésére és megosztására.
Varga Anikó (NOE) beszámolója a rendezvényről
„A családok jövője – a jövő családjai”
Brüsszel, 2015. szeptember 30.
Nagyon sikeres volt a brüsszeli konferencia: jó volt a szervezés, el tudtuk mondani, amit akartunk a hagyományos családmodell védelmében, és jó volt megtapasztalni, hogy Európa több részén vannak hozzánk hasonlóan gondolkodók.
Pelczné Gáll Ildikó EP képviselő asszony megnyitójában hangsúlyozta, hogy az értékrendszer felmutatása és megvalósítása közös európai felelősség. A súlyos demográfiai problémák megoldására a családok mint a társadalom természetes egységeinek helyzetbe hozása szükséges.
Székely András (Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom) gyermekbarát környezetet szeretne, melyben azt érezhetjük, hogy olyan társadalomban élünk, amely támogatja a törekvéseinket. A gyermeket nem egy politikai ciklusra vállaljuk, a társadalomban ezért közmegegyezés kell a gyermeknevelés támogatásáról.
Novák Katalin, az EMMI családpolitikai államtitkára beszélt a magyar kormány törekvéseiről a családok támogatásában. Kitért egy friss ifjúságkutatásra, mely szerint a magyar ifjúság 90%-a még mindig a családtagjait tekinti a legfontosabb információforrásnak a médiát is megelőzően.
Dr. Szabó Endre projektvezető összefoglalója
„A családok jövője – a jövő családjai”
Brüsszel, 2015. szeptember 30.
Magyar civil (KCSSZ, NOE) és Néppárti magyar EU-s képviselők közös kezdeményezésre egy jó hangulatú, a családot végre pozitív megvilágításba helyező konferenciát tartottunk Brüsszelben, az Európai Parlamentben. A mondanivalót nem a családtagok egyéni jogaira vagy éppen konfliktusaira építettük fel, hanem a családot mint egységet szemlélve az egyes országok családtámogatási rendszereinek vizsgálatát, a tagországok jó gyakorlatainak megismerését céloztuk meg. Az Európai Parlamentben megrendezett hasonló jellegű eseményekkel összevetve a terem kicsinynek bizonyult; még a tolmácsfülkékben levő ülőhelyekre is jutott vendég. A hallgatóság a négyórás konferencia alkalmával végig kitartott, nagy figyelemmel kísérték az elhangzottakat. A vendégek mintegy 20-25 %-a volt más anyanyelvű. A rendezvény során angol-német-magyar szinkrontolmácsolás biztosított volt.
Regionális fórum Mátyusföldön
A Mátyusföldi Nagycsaládosok Egyesülete és a Szövetség a Közös Célokért Társulás regionális fórumot rendeznek október 29-én Deákiban. A "Kulturális örökségünkről és iskoláink jövőjéről Mátyusföldön" című egésznapos rendezvény vendége lesz Krizsán Vilmos, a Vajdasági Nagycsaládosok Egyesületének elnöke, valamint Dr. Hódi Sándor, délvidéki pszichológus és közíró. A fórumon előadást tart Dr. Pukkai László felvidéki helytörténész, Duray Miklós, a Szövetség a közös Célokért Társulás elnöke, Mézes Rudolf, a Csemadok területi választmányának titkára, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének elnöke, Dr. Hódi Sándor közíró, valamint Pék László, a Felvidéki Tehetségsegítő Tanács elnöke. A regionális fórum résztvevői délután koszorút helyeznek el Esterházy János peredi emlékhelyénél. A megemlékezésen beszédet mond Fülöp Attila, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes-államtitkár. A rendezvény megszervezését a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.
Családtalálkozó Kondoroson
Négynapos Kárpát-medencei családtalálkozót szervez a Kondorosi Nagycsaládosok Egyesülete és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége október 21-e és 24-e között. A rendezvénysorozat keretében a résztvevők megtekintik a Szegedi Nemzeti Színház előadását, ellátogatnak a helyi általános iskola óráira és orgona-bemutatóban gyönyörködhetnek majd az evangélikus templomban. Október 23-án megemlékeznek az 1956-os forradalom kezdetének 59. évfordulójáról, de a programok között szerepel még egy focibajnokság a sportcsarnokban, élményfürdőzés Gyopároson és egy sétahajózás a Holt Körösön. A találkozón felvidéki, körösrévi és nagysallói családok vesznek részt.
Családkonferencia Zágrábban
Október 22-én és 23-án rendezik meg Zágrábban „ A demográfiai és gazdasági fellendülés kulcsa a család” című nemzetközi konferenciát. A rendezvény megszervezésében az Emberi Méltóság Központ is részt vett. Az eseményre vendégként a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége is ellátogat. A küldöttség tagja lesz Krizsán Vilmos, a vajdasági nagycsaládos szövetség vezetője, valamint Görcz Gyula és felesége, akik az anyaországbeli családokat képviselik a konferencián. A KCSSZ 2015-ben hozta létre a „Családvédelem az Európai Unióban és egyéb nemzetközi fórumokon” elnevezésű civil projektjét. A kezdeményezés támogatni kívánja a családbarát szemlélet érvényesülését az Európai Unió javaslattételi és döntéshozatali mechanizmusában, valamint egyéb nemzetközi platformokon is.
Családkonferencia Zágrábban
Október 22-én és 23-án rendezik meg Zágrábban „ A demográfiai és gazdasági fellendülés kulcsa a család” című nemzetközi konferenciát. A rendezvény megszervezésében az Emberi Méltóság Központ is részt vett. Az eseményre vendégként a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége is ellátogat. A küldöttség tagja lesz Krizsán Vilmos, a vajdasági nagycsaládos szövetség vezetője, valamint Görcz Gyula és felesége, akik az anyaországbeli családokat képviselik a konferencián. A KCSSZ 2015-ben hozta létre a „Családvédelem az Európai Unióban és egyéb nemzetközi fórumokon” elnevezésű civil projektjét. A kezdeményezés támogatni kívánja a családbarát szemlélet érvényesülését az Európai Unió javaslattételi és döntéshozatali mechanizmusában, valamint egyéb nemzetközi platformokon is.